Ideed ja ettepanekud Milano messilt - Artskill
  • Artskill & Scavolini Store Tallinn // Tööstuse 47B, Tallinn
  • artskill@artskill.ee // scavolini.tallinn@gmail.com

Artskill 558 1978 // Scavolini 515 4679

Ideed ja ettepanekud Milano messilt

Tekst: Alessandro Squatrito

Salone del Mobile Milano kaks moesõna olid taasühinemine ja hübridiseerimine. Ohtralt ideid ja kontseptsioone, mis on suunaloojateks pandeemiajärgsele disainile – uued ja ootamatud igapäevatsenaariumid.

Salone del Mobile Milano mess on täielikult tagasi pärast kahte pikka aastat ja siinjuures on õiglane küsida mis saab edasi? Sel ajal, kui pandeemia hoidis meid kõiki oma kodudes, ettevõtted ja disainerid mõtlesid uuetele elamispindadele ja lahendustele ning nüüd, kui oleme tagasi normaalsuses, on need ideed siin, meie ees. Paviljonidest läbi kõndides meenuvad mõned märksõnad. Esiteks taasühinemine, kus eesliide “taas” ütleb kõik. Me taasühendame ruume inimeste harjumustega ja maailmaga ning Zanotta tähistab seda paviljoniga, mille disaineriks oli Calvi Brambilla stuudio. Massiivne ruudukujuline ruum, austusavaldusega 50-aastasele Superstudio Quaderna sarjale – võrgustik, mis taastab tulevikku suunatud  ühenduse Zanotta  traditsioonidega. Paviljoni sees on ruumid kui aknad, peaaegu nagu digitaalsed ekraanid, mis näevad välja kui Instagrami reels-id, kus rulluvad lahti uued tooted ja kataloogi klassikud segunevad värvide, materjalide ja kujundite kaudu, et anda neile elu soojad ja unistavad kohad. Uute täienduste hulgas on Zaven stuudio poolt disainitud Za:Za diivan, mis on loodud materjalide ja tootmisprotsesside jätkusuutlikkust silmas pidades. Liisi Beckmann-i poolt loodud Karelia on üks esimesi raamita tugitoole, mis on uuesti välja antud mõne tehnilise lisaga. Näiteks toolijalad, mida saab nüüd rohkemate istumislahenduste jaoks kombineerida. 

Siis lisandus veel hübridisatsioon, mis pole sugugi uus idee, aga pikk ooteaeg on seda turgutanud uuenduslike ja originaalsete lahendustega. Objektid ja ruumid muutuvad hübriidseks mitte ainult funktsioonilt ja vormilt, vaid ka konseptsiooniliselt ja läbi kujundite. Oleme tõesti hüpermodernses maailmas, kus ruum on muutumas sujuvaks lahenduseks, mis ühendab füüsilised vajadused reaalses maailmas ja kujuteldavad vajadused virtuaalses maailmas.  Puuduvad kindlad tsoonid, kõik muutub läbipaistvaks – kohad, kus me kunagi varem poleks mõelnud töö tegemise peale, on saanud kohtades, kus vastame kõnedele ja peame koosolekuid. Värvid ja kurvid tulevad justkui otse sotsiaalmeedia piltidelt, luues kaks silmust, mis ühinevad ja moodustavad Sancali istekohad, mis on disainitud Raw Color-i poolt, nende nimed, Link ja Loop, mis viitavad digitaalsetele ühendustele.  

Salone del Mobile, stand Sancal, Loop by Raw Color, photo Luca Privitera
Salone del Mobile, stand Zanotta, Calvi Brambilla, photo Luca Privitera
Salone del mobile, stand Arper, photo Luca Privitera
Salone del Mobile, stand Fratelli Boffi by Lorenza Bozzoli, photo Luca Privitera

Virtuaalsetena näivad maailmad on ehitatud ja pakutud füüsilisel kujul, näiteks Fratelli Boffi stendil, mille on kujundanud Lorenza Bozzoli, muutes standardse protsessi vastupidiseks ja mis näeb välja nagu Metaverse jaoks küpse virtuaalse maailma füüsiline mudel. Objektid, millest see koosneb – Christian Mohadedi uus kokteililaud ja Lorenza Bozzoli Thumb tugitool, kõnelevad keelt, mis meenutavad traditsioone tuleviku ruumis. Kas nimi Thumb (pöial) võib olla varjatud viide meie pöidlale digiekraanide kerimiseks?

Salone del Mobile, stand Campeggi, Twin by Matali Crasset, photo Luca Privitera

Objekte pannakse kokku ja siis jälle liidetakse laiali, luues tuhandeid hübriidseid võimalusi Campeggi traditsioonide kohaselt ja mille näiteks on Matali Crasseti poolt disainitud uus istmevoodi Twin. 

Salone del Mobile, stand Artemide, Stellar Nebula by BIG, photo Luca Privitera

Ideaalselt pastellsed, unistavad pildid, nagu uus Stellar Nebula puhutud klaas, PVD-viimistlusega lambid firmalt BIG, Artemide jaoks. Need on nagu seebimullid, mis ei kao kunagi ära. 

Salone del Mobile, stand Adrenalina, Biscuit by Kazuko Okamoto, photo Luca Privitera

Objektid muutuvad suurema vabaduse tagamiseks modulaarsemaks, nagu Adrenalina kujundatud Biscuit süsteemis, mille disaineriks oli Kazuko Okamoto.

Lühidalt öeldes on Salone del Mobile tagasi ja tundub, et see pikk paus on messile uue elu sisse puhunud, tekitades võimasid originaalseid ideid, mis on määratud juurduma ja tugevnema lähiaastatel.